Par Kapakmeņiem

Par Kapakmeņiem

– Kad var uzstādīt kapu pieminekļus?

Pieminekli var uzstādīt jebkurā laikā pēc bērēm. Bet vēlu rudenī, ziemā un agrā pavasarī to nevajadzētu darīt. Vislabāk ir uzklausīt cilvēku viedokli šajā jautājumā, kas saka, ka piemineklis jāuzstāda ne agrāk kā gadu pēc bērēm. 

Tātad, ja vasarā cilvēks nomira, tad pieminekli var novietot pavasarī vai nākamajā vasarā. Šis atzinums ir balstīts uz ilgtermiņa novērojumiem. Galu galā, pēc bērēm uz kapa, zeme neatrodas blīvā kārtā. Un gada temperatūras izmaiņas sniega, lietus ietekmē tā “saraušanos”. 

Tāpēc tie, kas uzstādīja pieminekli ātrāk, atnākot uz kapu vietu, var ieraudzīt, ka piemineklis stāv šķībi. Tas ir saistīts ar zemes saraušanos, nevis no meistara vainas.

   – Vai pastāv noteikumi par pieminekļiem?

Nē, nav noteikumu. Klasiskie pieminekļi ir vertikālie steļi. Tie var būt dažādi pēc formas un var būt divās krāsās. 

Piemēram, melns un pelēks. Šādi pieminekļi izskatās ļoti skaisti. Vienīgais, ko prasa kapsētas noteikumi – piemineklim jābūt droši nostiprinātam uz tā uzstādīšanas vietas. 

Turklāt piemineklis nedrīkst būt ārpus vietas, nevajadzētu liegt piekļuvi citām apbedījumu vietām.

   – No kādiem materiāliem var izgatavot pieminekļus?

Parasti pieminekļi ir izgatavoti no granīta, tie ir tie, kurus bieži var redzēt kapsētā.

Jūs varat izgatavot pieminekļus no marmora, dzelzs mākslinieciskās kalšanas, retāk izgatavoti no bronzas un misiņa. 

Ja runā tieši par Latviju, tad, paceļoties no klimatiskajiem apstākļiem, vislabāk ir izvietoti granīta pieminekļi uz kapa. Galu galā, granīts ir izturīgs materiāls, kas izskatās ļoti skaisti uz jebkura kapa. It īpaši, ja uz tā ir gravējums.

   – Kurš materiāls ir labāks, lai pasūtīt pieminekli?

Vislabākais ir granīts. Šie pieminekļi stāv vairākus gadus un tos neietekmē laika apstākļi.

   – Kādi pieminekļi ir vislētākie?

Ja mēs runājam par izmaksām, tad vislētākie pieminekļi tiks izgatavoti no betona ar granīta vai marmora šķeldām. Bet tas ir ļoti apšaubāms ietaupījums. 

Pēc diviem vai trim gadiem uz pieminekļa sāks parādīties pirmās plaisās un pēc tam tas ātri sabruks. Tas nozīmē, ka būs jāpērk un jāievieto jaunu pieminekli.

Nākamais pēc cenas būs:

  • laukakmeņu pieminekļi, kurus izgatavo no granīta. Ar viņiem vienīgā problēma ir tā, ka pēc dažiem gadiem viņi sāks pāraugt ar sūnām. Bet patiesībā, to vajag vienkārši notīrīt pēc nepieciešamības;
  • pulēti pieminekļi. Par tiem nevajag ļoti rūpēties. Laika apstākļi viņus neietekmē tik daudz, un tādēļ pulēti pieminekļi ir visizturīgākie.

Visdārgākie pieminekli ir ekskluzīvi. Šādas izmaksas iegūst tāpēc, ka šiem pieminekļiem nepieciešams vairāk materiālu, vairāk darba. Bet uz kapa vietas šie pieminekļi izskatās kā mākslas darbs.

Leave a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Shopping Cart